- 665 112 882
- dzwiekiemukojeni@gmail.com
- ul. Łódzka 86 99-300 Kutno
Dźwiękoterapia
Masaż dźwiękiem – co to takiego?
Masaż dźwiękiem polega na intencjonalnym i odpowiednim wykorzystaniu terapeutycznych mis dźwiękowych, gongów, kamertonów lub innych instrumentów do pozytywnego oddziaływania na ciało, umysł i ducha – dla osiągnięcia stanu relaksu, odpoczynku i poprawy samopoczucia, tak fizycznego, jak i psychicznego. Używane narzędzia (instrumenty) powinny posiadać określone częstotliwości i być wykonane w ściśle zdefiniowany sposób.
Dobrze, jeśli osoba przyjmująca masaż jest wygodnie ubrana – masaż przyjmuje się w ubraniu, najlepiej pozbawionym metalowych elementów i kapturów (chociaż nie jest to przeszkodą w wykonaniu masażu), na ogół leżąc w komfortowej pozycji na plecach lub brzuchu, na materacu lub łóżku do masażu. Terapeutyczne misy dźwiękowe stawiane są na ciele lub pracują w bezpośredniej jego bliskości (w zależności od stanu Klienta i dobranych rozwiązań). Podobnie jest także w przypadku kamertonów.
Na całe spotkanie należy mieć przeznaczone 1,5-2 godzin. Bezpośrednio przed masażem nie należy spożywać posiłków czy pić większej ilości napoi – dla maksymalnego komfortu osoby masowanej.
Osoba masująca rozpoczyna spotkanie od przeprowadzenia wywiadu i sprawdzenia, czy masaż może być wykonany oraz określenia, jaki masaż ma być wykonany – w zależności od możliwości, stanu i potrzeb Klienta. Przeciwwskazaniami do masażu mogą być (w zależności od masażu):
- ciąża – pierwszy trymestr,
- rozrusznik serca,
- zakrzepica, zakrzepy, zatory,
- krwotoki i silne krwawienia,
- ostre stany zapalne.
Masaż powinien odbywać się w ciszy, w bezpiecznej przestrzeni. Może być realizowany zarówno u osoby masującej, jak i u Klienta. Chociaż na ogół masaż to spotkanie jedynie osoby masującej i przyjmującej masaż, możliwe jest wykonanie także masażu dla par.
Masaż dźwiękiem – co można osiągnąć za jego pomocą?
Masaż dźwiękiem jest bardzo skuteczną metodą relaksacyjną. Często już po kilku regularnych sesjach można przywrócić naturalną harmonię organizmu, osiągnąć fizyczne rozluźnienie oraz dobre psychiczne samopoczucie. Odprężenie wewnątrz przestrzeni dźwiękowej pomaga w uwolnieniu się (zarówno na poziomie ciała, emocji jak i umysłu) od codziennego stresu, napięć i blokad, od zmartwień i poczucia niepewności; pozwala zbudować nową, nieskrępowaną i stabilną bazę dla uruchomienia i rozwoju procesów samouzdrawiania.
Jeśli człowiek jest w harmonii z samym sobą oraz otoczeniem, wtedy czuje się silny, jest szczęśliwy i zdrowy, a wolność pozwala mu na samodzielnie kształtowanie swojego życia. Czynniki takie jak wychowanie, stres i codzienne troski zakłócają ten pierwotny ład, wytrącając nas ze stanu równowagi. Tym samym stajemy się osłabieni i podatni na choroby.
Zalety masażu misami:
- dźwięk wzbudza w człowieku zaufanie pierwotne i w ten sposób bardzo szybko osiągane jest głębokie odprężenie,
- następuje spontaniczne uwolnienie od problemów, napięć, usztywnień i blokad, a zatem pojawia się nowe uporządkowane; dzięki temu ciało ponownie może znaleźć się w harmonii i w ten sposób powrócić do zdrowia,
- możliwe jest dotarcie do problemów, przekonań i pracowanie nad ich zmianą,
- w głębokim odprężeniu bierze początek nowa, pozytywna i nieskrępowana świadomość własnego ciała,
- każda komórka odnajduje swój pierwotny porządek.
Na poziomie fizycznym drgania mis dźwiękowych o odpowiednich częstotliwościach:
- poprawiają ukrwienie i transport płynów ustrojowych, przyspieszają regenerację uszkodzonych tkanek oraz wydalanie toksyn z organizmu, pomagają w usprawnieniu układu limfatycznego,
- znacząco przyspieszają regenerację organizmu,
- pozwalają lepiej i szybciej rozluźnić partie mięśni, a poprzez zmianę krążenia lepiej je odżywić i rozgrzać,
- powodują zwiększone zaangażowanie systemu immunologicznego, uaktywniając mechanizmy obronne i regeneracyjne,
- mają istotny wpływ na prawidłowy zrost złamanych kości,
- relaksują, koją na poziomie fizycznym, duchowym i umysłowym.
Powyżej przedstawiony opis nie jest zaleceniem – do leczenia chorób fizycznych i psychicznych uprawniony jest jedynie lekarz.
Relaksacje
Poza głównym zakresem mojej pracy, jakim jest masaż dźwiękiem i indywidualna praca z Klientem, zajmuję się też kąpielami w dźwiękach i relaksacją, także grupową, zarówno dla Klientów indywidualnych, jak i firm.
Warsztaty i integracje
Samodzielnie oraz z różnymi specjalistami w swoich dziedzinach organizuję warsztaty i szkolenia dotyczące dźwiękoterapii, rozwoju własnego, szeroko pojętego zdrowego stylu życia, odczuwania ciała i emocji lub po prostu relaksu. Takie spotkania mogą przyjąć bardziej lub mniej formalną postać, dzięki czemu są ciekawą alternatywą dla spotkań integracyjnych i szkoleń rozwojowych dla pracowników firm.